ÇİFT BAŞLI BUZAĞI ŞOK ETTİ

0

Çivril in Yamanlar mahallesinde doğan çift başlı buzağı şaşkınlık yarattı.

Uzmanların yüzbinde bir görülür dediği çift başlı buzağı doğumu Çivril’de görüldü. Yamanlar mahallesinde işletmesi bulunan Erkan ERDAY’a ait inek çift başlı buzağı doğurdu.

Kendisinin doğumu yaptırmaya çalıştığı üretici başarılı olamayınca Veteriner Hekim Gökhan ÖZEN’den yardım istedi. Veteriner Hekim Gökhan ÖZEN yaptığı sezeryan operasyonuyla buzağıyı cansız olarak çıkarttı.

İlk defa böyle bir durumla karşılaşan veteriner hekim Gökhan Özen yaşadığı şaşkınlığı şu sözlerle ifade etti; “30 Ağustos 2017 çarşamba günü akşam saat 20:00 sularında üretici Erkan ERDAY beni aradı. Hemen Yamanlar mahallesine giderek ineğe doğum yaptırmaya çalıştım. Arka ayakları ile gelen buzağı doğum kanalına sıkışmıştı ve yaptığım işlem başarılı olmayınca cerrahi müdahale yapmaya karar verirdim. Ekibimle (vet.hek.Ömercan ARAL ve vet.hek.Mehmet CEYLAN) yaptığımız operasyon sonucu hepimiz çok şaşırmıştık. Buzağıyı cerrahi müdahale ile çıkartana kadar bu durumu anlayamamıştık. Cansız olarak dünyaya gelen buzağı çift başlıydı. Çok nadir görülebilecek bir durum yani 100000′ de bir meydana gelen bu olay bizim başımıza gelmişti. Mesleki hayatım boyunca çok nadir görülen böyle bir durumla bir daha karşılaşamayabilirim.”

Cevap yaz