Egzama Tedavisi Nasıl Yapılır?

0

EGZAMA TEDAVİSİ

Çok farklı nedenlerle deride ortaya çıkabilmekte olan egzama çok yaygın bir deri hastalığıdır. Egzama tedavisi uzman bir dermatoloji doktoru kontrolünde konforlu bir şekilde baskılanabilmektedir.

Egzama kaşıntı, şişme ve kızarıklık gibi cildin farklı yerlerinde gözlemlenebilen yaygın bir cilt hastalığıdır. Çoğu egzama kuru, kaşıntılı, yüz ve ciltte veya vücudun herhangi bir yerinde döküntülere neden olmaktadır. Kesinlikle bulaşıcı olmayan bu hastalığın kesin sebebi belli olmasa da egzama tedavisi ülkemizde son derece yaygındır ve dermatoloji doktoru kontrolünde çok rahat bir şekilde baskı altına alınabilmekte ve hastanın şikâyetleri ciddi oranda azaltılmakta ve yaşam kalitesi arttırılabilmektedir.

Egzama uzun süreli bir hastalık olmakla beraber saman nezlesi ve astım hastalıklarının da gelişmesinde rol oynamaktadır.

Egzama hastalığının en yaygın belirtileri; kızarıklık, şişlik, minik su toplayan kabarıklık ve sulantı olarak sıralanmaktadır. Hastalar genellikle şiddetli kaşınma ve yanmadan şikâyetçi olmaktadırlar. Belirtilerden herhangi biri sizde mevcut ise egzama tedavisi ile ilgili uzman bir dermatoloji doktoru ndan tıbbi yardım almanız son derece önemlidir.

Egzama bulaşıcı bir hastalık değil daha çok alerjik reaksiyonlar sonrası vücudun belli başlı bölgelerinde hızla oluşabilen ve bazı durumlarda kendiliğinden iyileşebilen ve yaşam şartlarına bağlı olarak tekrarlayabilen bir hastalık türüdür. Yani bünyesi alerjik olan kişilerde egzama atakları alerjik bünyeli olmayan kişilere göre daha çabuk gelişebilir.

Egzama vücudun en çok el ve yüz, ayak, parmak, güneş gören bölgelerinde görülmektedir.

Egzamaya neden olan çevresel faktörlerin başında cilt tahrişi, alerjenler, hava koşulları (aniden ısıma ve soğuma) gelmektedir. Genetik faktörlerin de egzama hastalığında rolü yüksektir. Anne veya babadan çocuğa geçebilmektedir.

Tehlikeli sayılabilecek ağır bir hastalık değildir ama hastalara verdiği rahatsızlıktan dolayı egzama tedavisi hastaların rahat etmesini amaçlamaktadır. Bu yüzden egzama tedavisi için uzman bir dermatoloji doktoruna görünmekte fayda vardır. Randevu almak için: http://www.ertugrulaydemir.com/

Cevap yaz